Wednesday, February 28, 2024

We examine the costs of back-to-school snacks to avoid wasting you time and MONEY!

-


A couple of years in the past The Wholesome Mummy began doing just a little of a buying groceries experiment to peer how purchasing the similar pieces from main grocery store chains when put next in worth and availability. Now we have carried out it as soon as AGAIN to assist save you time and cash, however fairly other this time.

We made up our minds that can assist you get able for the Again to Faculty lunches and examine one of the vital hottest lunch field snacks and the place the most productive position to buy is.

Price of residing fight

Price of residing costs are knocking us all in favour of 6 in recent years. The moderate price of a weekly grocery store is $200 with some households spending as much as $350 every week on their meals invoice. That’s an enormous bite of finances.

We appear to be paying extra for the entirety, but even so the weekly store, there also are will increase to energy expenses, gas to fill the automobile or even swimming courses. Now to most sensible it off we’re going to be suffering with the prices of latest uniforms and books as college heads again. That’s precisely why we made up our minds to check out and make issues just a little more uncomplicated and concentrate on lunch meals in our newest worth comparability store.

15 Tips To Save Money On Your Grocery Shop

The Wholesome Mummy Again to college buying groceries go back and forth

What did we purchase?

We grabbed 30 of the extra in style snacks youngsters love to peer of their lunch bins, together with:

  • Sultanas
  • Contemporary fruit and berries
  • Pouch yogurts
  • Pouch custards
  • White bread
  • Child cucumbers
  • Cherry tomatoes
  • Wraps
  • Wholemeal bread rolls
  • 20 pack of blended chips
  • Muesli bars
  • Apple juice poppers
  • LeSnak
  • Tin Tuna
  • Rice crackers
  • Corn thins
  • Cheese Sticks
  • Popcorn
  • Ham sliced
  • Turkey sliced
  • Guffawing Cow Cheese
  • Cruskits
  • Roll-ups
  • Jatz (field)
  • LCM Bars
  • Sliced Cheese
  • Honey
  • Strawberry jam
  • Vegemite

The place did we store?

We shopped at a mixture of independently owned and in style grocery store chains in Australia.

The costs

  Aldi Woolworths Coles
TOTAL SHOP $94.58 $145.45 $127.50
Sultanas (6 bins) $2.29 $2.30 $2.30
White sliced bread $2.29 $2.70 $2.70
Punnet strawberries $1.99 $2.00 $2.00
Punnet blueberries $2.49 $2.50 $2.50
Bananas $3.99 p/kg $4.50 p/kg $4.00 p/kg
Pouch yogurts $0.69 $0.75 $0.75
Pouch custards $1.49 $1.90 $1.90
Child cucumbers $3.49 $3.90 $3.50
Cherry tomatoes $2.99 $2.50 $2.50
Wraps $2.29 $5.00 $2.70
Wholemeal bread rolls 6pk NA $3.00 $2.65
20 pack blended chiplaystation $5.79 $8.90 (or 2 for $15) $8.90 (or 2 for $15)
Muesli bars – 6 pack of choc chip bars $1.99 $5.50 $4.00
Apple juice poppers 6pk $3.79 $4.60 $3.50
LeSnak biscuit and cheese dip 6pk NA $5.50 $5.50
Tin tuna $1.09 $1.35 $1.50
Rice crackers $1.29 $2.30 $1.35
Corn thins $1.89 $2.00 $2.00
Cheese sticks (stringers) $4.29 $7.00 $7.00
10 pack of popcorn $2.59 $2.75 $2.75
Ham slices 400g $5.29 $7.90 $6.00
Turkey slices 320g $7.49 $16.80 $9.00
Guffawing Cow Cheese NA $5.00 $5.00
Cruskits $3.49 $4.00 $3.50
Rollups 6pk $3.49 $5.50 $5.50
Sliced Cheese 500g $7.99 $11.00 $11.00
Jatz (field) $1.35 $4.00 $3.00
Honey 400g $6.49 $7.00 $7.20
Jam 500g $2.49 $2.50 $2.50
Vegemite 380g $6.79 $7.30 $7.30
LCM bars 6pk $2.99 $3.50 $3.50
TOTAL SHOP $94.58 $145.45 $127.50

Once more ALDI won’t ever be crushed for the most productive funds store saving over $50 in comparison to Woolworths costs and $30 in comparison to Coles! In announcing that 3 pieces weren’t to be had from Aldi however there’s no doubt they’re the transparent winner and on the cheap it is advisable to make some small adjustments for your buying groceries checklist when at Aldi if some pieces don’t seem to be to be had, they do have a variety of bargains to make a choice from!

Whilst we do like to make stronger native grocers and inspire you to buy round for the most productive costs, in case you are taking a look to do a snappy one-stop store then Aldi is where to move.

Price range lunch field snacks

8 lunch box snacks that should be avoided

The Wholesome Mummy app has over 6000+ family-friendly and budget-friendly recipes together with some scrumptious lunch field snacks the children will love.

Wholesome Mummy Jess whips up 193 lunch field snacks in simply 3 hours saving over $50 every week!!

6 scrumptious NUT-FREE lunch field snack and meal concepts for youngsters

Mum makes 240 Dairy and Nut-free snacks for her youngsters lunch bins for simply $100 – that’s simply 41c in step with serve!

50 Wholesome Lunchbox concepts

21 Concepts For Again To Faculty Lunches The Wholesome Mummy

Learn extra: HEALTHY MUMMY AT IT AGAIN! What took place after we purchased the similar 10 pieces from 6 other supermarkets, for a 3rd time spherical!

Are you able to transform a Wholesome Mummy?

Wish to drop some pounds, and strengthen your power and well being?
Get right of entry to 600+ guided & personalized Health Systems (Novice to Complex)

Know what to prepare dinner each meal
With family-friendly weekly meal plans & over 6,000 simple recipes evolved by way of nutritionists

Get motivated, keep motivated
With make stronger from MyCoach and MindPower options

Really feel Supported 24/7
In our non-public make stronger teams with different mums similar to you



LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related Stories